Transakcje dokonywane z podmiotami zagranicznym muszą zostać odpowiednio udokumentowane. Choć wielu przedsiębiorców wystawia do takiej sprzedaży faktury w języku polskim, dobrą praktyką bywa też sporządzanie ich w języku obcym. Czasem takie żądanie wychodzi od samego kontrahenta. Jak powinna wyglądać faktura po angielsku i jak ją wygodnie wystawić w programie Faktura VAT 2022?
Faktura po angielsku – kiedy można ją wystawić
Przepisy ustawy o VAT wyznaczają zakres danych, jakie muszą znaleźć się na fakturze VAT. Obowiązkowe elementy dokumentu to m.in. jego numer, data wystawienia, nazwa towaru i usług czy stawka podatku. Jednakże nigdzie nie wskazano, w jakim języku należy wystawiać fakturę. Jeśli chodzi o transakcje pomiędzy podmiotami gospodarczymi, mamy tu dużą dowolność. Ograniczenia pojawiają się przy sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów.
Faktura po angielsku, ale też w każdym innym języku obcym, może zostać wystawiona zarówno dla kontrahenta zagranicznego, jak i polskiego. Dowolności takiej nie ma w przypadku dokumentów wystawianych na rzecz jednostek prawa publicznego oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Tego typu faktury wystawiamy tylko po polsku.
Faktura w dwóch językach
Pamiętajmy jednak, iż zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapisy w KPiR można prowadzić wyłącznie w języku polskim i w polskiej walucie. Właśnie z tego względu po otrzymaniu dowodu księgowego w języku obcym mamy obowiązek przeliczyć użytą w nim walutę na złote.
Częstą praktyką, która ułatwia pracę przedsiębiorcom i ich księgowym, jest wystawianie faktur w dwóch językach. Faktura w języku polskim pozostaje wewnątrz firmy i trafia do rachunkowości, a faktura po angielsku – do zagranicznego kontrahenta.
Podatnik, który nie zdecyduje się na wersję dwujęzyczną, musi też liczyć się z koniecznością przedstawienia tłumaczenia dowodu księgowego na żądanie organów kontroli lub biegłego rewidenta. Taki zapis znajduje się w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Dane na fakturze zagranicznej
Faktura po angielsku musi zawierać takie same dane, jak każdy inny tego typu dokument wystawiany w języku polskim. Obowiązkowo musi się więc na niej znaleźć numer dokumentu i data jego wystawienia. Data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi. Imię i nazwisko lub nazwa, adres i numer NIP – sprzedawcy i nabywcy. Nazwy towarów i usług, ich ilość, cena jednostkowa netto, kwoty ewentualnych rabatów, łączna wartość netto towarów lub usług. Stawki podatku oraz suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną. Na koniec: kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku oraz kwota należności ogółem.
Ważne!
Niezależnie od języka faktury, kwota podatku VAT zawsze musi być w niej wyrażona w języku polskim.
Praktycznym rozwiązaniem okazuje się wystawienie faktury dwujęzycznej – dużą czcionką widnieją na niej napisy polskie, natomiast mniejszą, pod spodem – wyrażenia w języku obcym. Co istotne, taką fakturę można zgodnie z przepisami przekazać również konsumentowi.
Faktura po angielsku w programie Faktura VAT 2022
Zamiast szukać wzorów faktur obcojęzycznych, warto skorzystać z funkcjonalnego oprogramowania sprzedażowego. W programie Faktura VAT 2022 wystawimy dokument w sześciu różnych językach: polskim, angielskim, niemieckim, szwedzkim, francuskim oraz czeskim. Faktura po angielsku jest najczęściej wybieraną opcją.
Aby wystawić dokument, z menu głównego wybieramy „Nowy dokument” -> „Sprzedaży”, a następnie wybieramy ikonkę „Commercial Invoice”. Z opcji po prawej stronie rozwijamy listę języków i wybieramy ten, który nas interesuje:
Co istotne, fakturę po angielsku i w każdym innym języku obcym wystawiamy w polskim edytorze. To znaczące ułatwienie dla pracowników, którzy w niewielkim stopniu znają dany język, ale ich kontrahent wymaga dokumentu zagranicznego. Program Faktura VAT 2022 pozwala również na wystawienie angielskich faktur Pro Forma.
Jak zmienić nazwy produktów na angielski?
Najprościej przez google translator. Jeśli chciałby Pan aby program sam tłumaczył nazwy produktów za pomocą google translator to proszę się z nami skontaktować przez livechat