Oprogramowanie dla firm

Globalny Numer Lokalizacyjny – GLN: Czym jest i w jakim celu się go nadaje?

Faktura VAT » Globalny Numer Lokalizacyjny – GLN: Czym jest i w jakim celu się go nadaje?
Oceń ten post

Globalny Numer Lokalizacyjny to światowe oznaczenie kodowe podmiotu gospodarczego lub jego części. Taki elektroniczny adres kontrahenta pozwala m.in. wskazać fizyczną lokalizację podmiotu. Sprawdź, jak można nadać GLN i jakie funkcje pełni ten numer w kontaktach pomiędzy kontrahentami.

Czym jest Globalny Numer Lokalizacyjny

Globalny Numer Lokalizacyjny to 13-cyfrowy numer, który służy do identyfikacji lokalizacji fizycznej lub organizacji jako podmiotu gospodarczego. Numery tego typu wykorzystuje się także w celu identyfikacji pełnionych funkcji. Innymi słowy, GLN to międzynarodowe oznaczenie kodowe podmiotu gospodarczego lub jego części.

Numer GLN identyfikuje:

  • jednostki prawne: przedsiębiorstwa i organizacje
  • jednostki fizyczne: magazyny, regały, półki w sklepach itp.

W praktyce Globalny Numer Lokalizacyjny znajduje zastosowanie w elektronicznej wymianie dokumentów (EDI i ADC). Wskazuje fizyczną lokalizację podmiotu i stanowi źródło danych o partnerze handlowym. Numery GLN są przydatne zarówno na rynkach zagranicznych, jak i krajowych. Znajdujemy je m.in. na etykietach, opakowaniach, wyciągach, wizytówkach itp.

Jak wygląda numer GLN – budowa

Globalny Numer Lokalizacyjny składa się z ciągu 13 cyfr. Każda ma swoje znaczenie.

Numer GLN składa się z:

  • prefiksu GS1 firmy,
  • numeru szczegółowej lokalizacji
  • cyfry kontrolnej (7 pierwszych cyfr jest wskazaniem firmy, 5 następnych to lokalizacja, ostatnia cyfra jest cyfrą kontrolną)

Globalny Numer Lokalizacyjny – korzyści z wykorzystania w praktyce

Wprowadzenie numerów GLN miało na celu uproszczenie komunikacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Szczególnie praktyczne okazuje się wtedy, gdy komunikują się firmy z odległych (pod różnymi względami, nie tylko lokalizacyjnymi) miejsc na świecie. Dzięki numerom GLN komunikacja jest szybsza i sprawniejsza, firmy oszczędzają czas i mogą zautomatyzować wiele procesów.

Co ważne, Globalne Numery Lokalizacyjne nie uzyskują wyłącznie podmioty gospodarcze. Mają je m.in. organy administracji publicznej, instytucje rządowe, fundacje charytatywne oraz inne jednostki organizacyjne, które mają prawo do zawierania umów i porozumień. Jak widać, numery GLN są przydatne nie tylko w kontaktach stricte biznesowych, ale też np. w sprawach urzędowych.

Identyfikacja typów lokalizacji GLN

Obowiązuje następująca identyfikacja typów lokalizacji:

podmiot gospodarczy – to przedsiębiorstwa, instytucje rządowe, charytatywne oraz pozostałe jednostki organizacyjne, które mają prawo do zawierania umów i porozumień.

pełniona funkcja – podział organizacji w oparciu o zadania wykonywane w ramach danego podmiotu gospodarczego, np. magazyn, dział księgowości, dział logistyki itp.

fizyczna lokalizacja – to miejsca, obiekty i grupy obiektów, a także obszar w miejscu, w którym coś było, jest lub będzie zlokalizowane. Wyodrębnia się tzw. fizyczne sub-lokalizacje, np. piętra, pomieszczenia, półki, czy chociażby obszary wokół budynku.

cyfrowa lokalizacja – to adres elektroniczny (niefizyczny) używany do komunikacji pomiędzy systemami komputerowymi.

Globalne Numery Lokalizacyjne nie są nadawane firmom automatycznie. Aby zyskać numer GLN, przedsiębiorca musi zarejestrować się na stronie MojeGS1. Pierwszy nadany numer zostanie przypisany firmie – przedsiębiorstwu jako takiemu w rozumieniu formalno-prawnym.

Udostępnij ten artykuł
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *