Jak dopisać kod PKD, gdy firma się rozwija i rozszerza działalność? Wbrew pozorom nie jest to trudniejsze niż początkowe zgłaszanie jej profilu przy zakładaniu przedsiębiorstwa. Nie wiąże się też z kosztami. Sprawdź, jak dodać kody PKD w prosty sposób przez Internet!
Ustalenie kodów PKD – prostsze, niż może się wydawać
Zasady przyznawania kodów PKD zostały określone w ustawie o CEIDG. Tak naprawdę ustalenie kodów PKD jest jednym z podstawowych warunków założenia działalności gospodarczej. Obecne przepisy maksymalnie uproszczają podatnikom całą procedurę. Ustalenie kodów PKD nie wymaga składania żadnych wniosków – są one ogólnie dostępne w Internecie.
Jak sprawdzić kod PKD? Wyszukiwarka kodów znajduje się na rządowej stronie biznes.gov.pl – można z niej korzystać bezpłatnie zarówno wtedy, gdy zakładamy działalność, jak i w sytuacji, gdy chcemy dodać kody PKD w już istniejącej firmie.
PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, to wykaz działalności, które można prowadzić na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalne sekcje PKD oznaczone są literami, dzięki czemu łatwiej o dodanie PKD odpowiedniego dokładnie w tym obszarze, w jakim działa firma.
Dopisanie PKD obowiązkowe przy rozszerzeniu działalności
Dopisanie PKD do działalności to nie tylko kwestia uczciwych relacji z kontrahentami czy prezentacji firmy w rejestrach. Tak naprawdę dopisanie PKD jest obowiązkowe, jeśli rozszerzamy działalność o nowe czynności lub zmieniamy profil firmy.
Jeśli zmiana PKD w CEIDG nie zostanie zgłoszona, przedsiębiorca musi liczyć się z karą grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Ale uwaga! Nie powoduje unieważnienia transakcji ani zmiany wysokości podatku od czynności, które już zostały dokonane. Lepiej jednak zawczasu odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dopisać kod PKD, by móc legalnie wykonywać działalność gospodarczą zgodnie z nowym profilem.
Jak dopisać kod PKD w praktyce?
Zmiana lub dopisanie kodów PKD to prosta czynność. Wymaga aktualizacji PKD za pomocą wniosku CEIDG-1. Najszybsze okazuje się dodanie PKD przez Profil Zaufany. Większość przedsiębiorców posiada ten profil. W takim wypadku zgłoszenie dodatkowych PKD w czasie tygodnia od wykonania czynności niezgodnej z aktualnie zgłoszonym kodem nie wymaga wizyty w urzędzie.
Jeśli nie posiadasz takiego konta, dodanie PKD przez Profil Zaufany będzie wymagało zalogowania się na stronie firma.gov.pl i założenia profilu.
Czy dopisanie PKD jest płatne?
Każde dodatkowe PKD przy działalności musi być zgłoszone, jednak czynność ta obecnie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Zmiana PKD przez Profil Zaufany jest usługą wygodną i całkowicie bezpłatną.
Jak wybrać kod PKD?
Wiesz już, jak dopisać kod PKD. Pozostaje jeszcze pytanie o wybór kodu. O ile bowiem sama zmiana PKD przez Profil Zaufany jest czynnością prostą, o tyle wybór konkretnego kodu nieraz wiąże się z wątpliwościami podatników.
Zgłoszenie dodatkowych PKD wymaga dokładnego przejrzenia dostępnych możliwości. Warto przy tym pamiętać, że możliwe jest dodanie większej ilości kodów PKD. Jeśli więc masz wątpliwości, jak dopisać kod PKD, by dokładnie odzwierciedlał on rodzaj działalności spółki lub firmy – jednoosobowej działalności, możesz wybrać kilka kodów dodatkowych.
Struktura kodów PKD
Kody PKD mają strukturę pięciopoziomową:
Sekcja (oznaczenie literowe) – można ją określić jako branżę, np. rolnictwo, budownictwo, handel hurtowy itp.
Dział (dwucyfrowy kod numeryczny) – dzieli ogólną zbiorowość na 88 rodzajów działalności
Grupa (trzycyfrowy kod numeryczny) – obejmuje 272 grupowania rodzajów działalności
Klasa (czteroliterowy kod numeryczny) – obejmuje 615 grupowań rodzajów działalności
Podklasa (pięcioznakowy kod numeryczny) – obejmuje 654 grupowania
Prawidłowe ustalenie kodów PKD jest szczególnie ważne przy kodzie głównym działalności. Jeśli pomimo gruntownego sprawdzenia wciąż masz wątpliwości, jak ustalić kod PKD, zwróć się o pomoc do Urzędu Statystycznego. Doświadczeni pracownicy pomogą Ci ustalić główne lub dodatkowe PKD przy działalności.